Tüm HABERLER
 • SBBF ÇEVRİMİÇİ TOPLANTILARDA BULUŞUYOR

  SBBF ÇEVRİMİÇİ TOPLANTILARDA BULUŞUYOR   Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi öğretim üyeleri, idari kadrosu ve öğrencileri çevrimiçi toplantılarda bir araya geldiler. COVİD-19 Pandemi dönemi nedeniyle Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan tedbir kararları doğrultusunda, sosyal mesafeyi korumak amacıyla Üniversitemiz bünyesinde gerçekleştirilen toplantı ve görüşmeler çevrimiçi sürdürülüyor.   Tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de COVİD-19 virüsü nedeniyle olağanüstü bir dönem yaşanıyor. Başta sosyal mesafe ve hijyen kuralları olmak üzere çok sayıda alınan tedbir kararı ile topyekûn bir mücadele veriliyor. Fakültemizde de tüm tedbirler üst seviyede uygulanıyor. Bu kapsamda Dekanımız Prof. Dr. Turan GÖKÇE başkanlığında düzenlenen toplantılar da çevrimiçi olarak gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Fakülte Kurulu Toplantısı başta olmak üzere idari personel ve öğrencilerimizle Üniversite Bilgi Yönetim Sistemi (UBYS) üzerinden çevrimiçi toplantılar düzenlendi. Fakültemiz bünyesinde gerçekleşen toplantılara Dekanımız Prof. Dr. Turan GÖKÇE başkanlık etti. Uzaktan eğitimin ve diğer idari işlere ilişkin görüş alış verişlerinin yanı sıra dijital ortamda da olsa hasret giderildi. GÖKÇE yaptığı açıklamada; Pandemi süresince çevrimiçi derslerin devam ettiğini, bununla birlikte öğretim üyelerimiz tarafından ek uygulamalarla, ek ders ve çalışmalar yapılarak öğrencilerin akademik anlamda eksiklerinin giderilmeye çalışıldığını ifade etti. Ayrıca Gökçe; akademik ve idari personelimiz ile birlikte öğrencilerimizi uzaktan da olsa görmüş, sohbet etmiş ve hasret gidermiş olduklarını, en kısa sürede tekrar örgün eğitim ile yüz yüze gelmeyi temenni ettiklerini ekledi. Fakültemiz bünyesinde gerçekleşen çevrimiçi toplantılar katılımcıların karşılıklı iyi dilekleri, talepleri ve önerileri ile tamamlandı.         

 • OFİS ÇALIŞANLARINA SAĞLIKLI YAŞAMIN SIRLARI 

  OFİS ÇALIŞANLARINA SAĞLIKLI YAŞAMIN SIRLARI  Fakültemiz akademik ve idari personeli "Ofiste Sağlığın Korunması" konulu seminerde buluştu.  Ofis çalışanlarının, yoğun ve stresli çalışma tempolarında sağlıklarını koruyabilmeleri ve çalışma verimini artırabilmeleri amacıyla önemli bilgilerin aktarıldığı seminere Prof. Dr. Derya KAYA ÖZER konuşmacı olarak katkı sağladı. Ofiste sağlığın korunmasına yönelik yapılması ve yapılmaması gerekenlerin altını çizen KAYA ÖZER, önemli bilimsel açıklamalarda bulundu.  Etkinlikte hazır bulunan Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Turan GÖKÇE yaptığı açıklamada; bu tarz etkinliklerin, ofis çalışanlarının iş yaşamındaki verimliliğinin artması ve kurumsal motivasyonun devamlılığının sağlanması bakımından önemli olduğuna vurgu yaptı. Etkinlik belge takdimi ve fotoğraf çekiminin ardından son buldu.    

 • Genç İletişimciler Finale Hazır!

    İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümü öğrencileri büyük finalden önce öğretim üyelerine sunum yaptı. Açıkhava Reklamcılık Vakfı (ARVAK) tarafından geleneksel olarak düzenlenen Jr. A Awards yarışmasında bu yıl finale kalan Medya ve İletişim Bölümü öğrencileri, 13 Mart 2020 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecek final elemelerinden önce bölüm öğretim üyelerine prova niteliğinde sunum yaptılar. Aynı yarışmada, geçen yıl birinciliği göğüsleyen İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümü öğrencileri, bu yıl iki ekip ile finale katılmaya hak kazandılar. Mehmet Can Çiftçi, Cemre Özkan, Bicem Ünsal, Nihan Yontucu, Nazlı Türkkan, Ayseli Buse Duman, Sebiha Kaş isimli öğrencilerden oluşan ekipler ödül töreninden önceki son dönemeç için hummalı hazırlıklarına devam ediyor.      

 • İDARİ KADRO KAHVALTIDA BULUŞTU

  İDARİ KADRO KAHVALTIDA BULUŞTU Fakültemiz idari kadrosu, Dekanımız Prof. Dr. Turan GÖKÇE ile kahvaltıda bir araya geldi.  10 Mart 2020 tarihinde gerçekleşen kahvaltı etkinliğinde buluşan Fakültemiz idari kadrosu, idari görevlerin dağılımı, iş planları gibi konuların yanı sıra istek ve ihtiyaçlarını Dekanımız Prof. Dr. Turan GÖKÇE’ye iletme fırsatı buldular. Keyifli bir sohbet eşliğinde süren etkinlik, iyi dilek ve temennilerle sona erdi.   

 • 2020 Yılı İtibariyle İKÇÜ Türk-İslam Arkeolojisi Bölümü Smyrna Antik Kenti Kazılarını Yürütecek

    Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından yürütülen Smyrna Antik Kenti kazı çalışmalarını İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) sürdürecek.             İzmir'in son 3 bin yıllık tarihinin izlerini taşıyan antik kentteki törene, İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse,  İzmir Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Turan Gökçe, Prof. Dr. Adnan Kaya, Prof. Dr. İrfan Karadede, İKÇÜ Türk İslam Arkeolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Ürer, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TARKEM A.Ş yetkilileri ile kazıda görevli personel ve akademisyenler katıldı.             Rektör Prof. Dr. Saffet Köse törende İKÇÜ'nün sadece kampüste değil, İzmir'in her alanında bilimsel çalışmalar yaptığını belirterek, "İnanıyorum ki çalışmalarımız sadece İzmir’in geçmişine değil insanlık tarihine ışık tutacak." diye konuştu.             Smyrna Antik Kenti Kazı Başkanlığı'nı yürüten ve İKÇÜ'de Türk İslam Arkeolojisi Bölümünde göreve başlayan Doç. Dr. Akın Ersoy da kentin önemli tarihsel zenginliğe sahip olduğunu ifade ederek, "İzmir’deki çalışmalar, 1932 yılında TBMM’den çıkan çıkan bir karar üzerine başlamış, Atatürk Dönemi’nin 18 arkeolojik projesinden biri olmuştur. Bugüne kadar devam eden kazı çalışmalarında olduğu gibi bundan sonra da İzmir ve Türkiye arkeolojisi için önemli bulgu ve bilgilere ulaşılacaktır" dedi.             Konuşmaların ardından göndere İKÇÜ logosunun yer aldığı bayrak çekildi. Törene katılan heyet, kazı alanında incelemelerde bulundu, Akın Ersoy'dan bilgi aldı.  

 • Prof. Dr. Çiğdem Ünal'ın "Aliağa ilçesinde Sanayinin Tarihsel Gelişimi, Yapısal Özellikleri ve Önemi" adlı kitabı yayımlandı.

    Prof. Dr. Çiğdem Ünal'ın Aliağa ilçesinde Sanayinin Tarihsel Gelişimi, Yapısal Özellikleri ve Önemi adlı kitabı yayımlandı. Kitap geçmişten günümüze Aliağa sanayini tüm detayları ile analiz etmekte ve güncel verilerin ışığında değerlendirmeler yapmaktadır. Ünal, eserinde ortaya koyduğu verilerle sanayi coğrafyası alanına önemli bir katkı yapmıştır. Esasen yazarın daha önce Türkiye Sanayisi için yazmış olduğu kitapta sunduğu özgün perspektif bu kitapta Aliağa için sunulmuştur. Gece Akademi yayınları tarafından basılan kitap 207 sayfadır ve yayım dili türkçedir.  

 • İKÇÜ ÖDÜL SEZONUNU AÇTI

    İKÇÜ ÖDÜL SEZONUNU AÇTI   İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümü yeni sezona yine ödülle başladı. Bu yıl 11. kez düzenlenen RATEM “Aklıma Bir Fikir Geldi”  yarışması, TRT İstanbul Radyosu binasında, 25 Aralık Çarşamba günü gerçekleştirilen büyük bir organizasyonla tamamlandı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da “Korsanla Mücadele” konusunun işlendiği yarışmada, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümü 4. sınıf öğrencisi Korhan DADAK, televizyon kategorisinde birincilik ödülünü almaya hak kazandı. 11. kez düzenlenen ve büyük ilgi gören yarışmaya katılım yine yüksek oldu. Türkiye genelinde 56 üniversiteden 660 projenin başvurduğu yarışmada, 3 farklı kategoride 9 derece sahiplerini buldu. Hazırladığı rap şarkısı videosuyla televizyon kategorisinde birinciliğe layık görülen Medya ve İletişim Bölümü öğrencisi  Korhan DADAK büyük sevinç yaşadı. Daha öncede çeşitli yarışmalarda dereceler elde eden DADAK, yarışmalara katılmaya devam edeceğini ve yeni başarılara imza atacağını belirtti. Ayrıca yarışmada İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’ne başarı belgesi takdim edildi. Başarı belgesini almak üzere Medya ve İletişim Bölümü Öğretim Üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Erdem GEÇİT hazır bulundu. Yarışmada ödül alan öğrenci ve üniversitelerin öğretim üyelerinin katıldığı aile fotoğrafının ardından gerçekleşen kokteyl ile gece son buldu. Gerçekleştirilen sembolik bir takdim töreni ile Üniversite adına verilen başarı belgesini teslim alan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan GÖKÇE, öğrenciler için önemli bir deneyim kazanma fırsatı sunan bu yarışmaların devam etmesi gerektiğini, Üniversitemizde kurulan Medya Merkezi gibi uygulama alanları sayesinde öğrencilerimizin daha fazla proje üreterek önemli başarılara imza atacaklarını ve kazanılan ödülden dolayı mutlu olduğunu kaydetti.         

 • TRT Spikeri Oya Eren, İKÇÜ’lü Gençlerle Buluştu 

  TRT Spikeri Oya Eren, İKÇÜ’lü Gençlerle Buluştu    TRT Haber Spikeri Oya Eren, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Medya ve İletişim Bölümü öğrencileriyle bKaydetir araya geldi.   İKÇÜ Medya Merkezi tarafından davet edilen ve İKÇÜ Medya ve İletişim Bölümü Öğretim Görevlisi Ali Kayadibi tarafından  “Konuşma Eğitimi” dersleri kapsamında düzenlenen “TV Haberciliği ve Medyada Kariyer” konulu konferansın konuğu, TRT Spikeri Oya Eren’di. On yıllık deneyimlerini öğrencilerle paylaşan Eren, mesleğe başlangıcına ilişkin bilgiler verdi ve izleyicilere önerilerde bulundu. Eren: “Medyanın hangi mecrasında çalışmak istiyorsanız, o alanın gerektirdiği bilgi ve donanıma sahip olmalısınız. Bulunduğunuz yeri doldurursanız, kimse size engel koyamaz. Farkınızı bilginiz ve çok çalışmakla gösterin” dedi. Çoklu kariyer yapan kişilerin mesleğini daha iyi yaptığını, yaşamdan da daha fazla zevk aldığını ifade eden Oya Eren, meslek seçiminde insanın en iyi bildiği ve yapabildiği işlerden yola çıkılması gerektiğini söyledi. Eren, özellikli bir iş kolu olarak medya alanında çalışmakta bilginin ve kişisel özelliklerin önem taşıdığına dikkat çekti. “Medya, kişilerden öncelikle bilgi, hızlı karar verme yeteneği ister. Güncel olaylara ilgi duymak, sürekli kendini yenilemek, bilgilerini tazelemek, uzun ve zorlu çalışmalara dirençli olmayı gerektirir. Medyada fark yaratmak için öncelikle normal işleyişi kavrayıp, kişilik özelliklerinize göre özgün katkılar sunmalısınız. Buna bulunduğunuz yere değer katmak diyebilirsiniz. Radyo, televizyon, gazete, dergi, halkla ilişkiler temelde aynı duyarlılığı gerektirir. Ancak, her biri kişiden ayrı özellikler ve bilgiler talep eder. Örneğin televizyonda spiker ve sunucu olmak istiyorsanız, çok okumanız, hep okumanız gerekir. Hep önceden yazılmış değil, bazen canlı yayında görüntü üzerine konuşmanız gerektiğinde yeterli bilgi ve birikiminiz yoksa herkesin gördüklerini tekrar edip durursunuz. Bilgi biriminiz varsa, hem izleyeni bilgilendirir hem rahat edersiniz” diyen Oya Eren, öğrencilerin sorularını da yanıtladı. TRT Spikeri Oya Eren, televizyon yayıncılığını teknik boyutuna ve kamera arkasına dair merak edilen konuları anlattı. Eren, şunları söyledi:  “Medya gibi özellikli bir iş kolunda başarılı olmanın tek altın kuralı yoktur. Bilgi çeşitliliği sizi her alanda rahat ettirir. Bu yüzden usta gazeteci, televizyoncu veya bu işin duayenleri size yol gösterip bilgilerini aktarır. Ancak tecrübe zamanla ve hayatın tümünde kazanılır. Başkasına aktarılmaz, sadece o kişinin yaşadıkları hakkında bilgi verir. Oysa tecrübe özeldir ve aktarılamaz. Bunun için okumak çok değerli bir alışkanlıktır. Mutlaka okuyun ama çok okuyun.” Program kapsamında İKÇÜ Rektör Yardımcısı, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Gökçe’yi de ziyaret eden Oya Eren, genç iletişimcilerin her zaman yanında olduğunu, kendisine ihtiyaç duyulduğunda her zaman destek vermeye hazır olduğunu söyledi. Prof. Dr. Gökçe de, “TRT ekranlarından milyonlara haber aktaran bir spikerin üniversitemizin davetini kabul edip gelmesi gençlere önemli katlılar sağlayacaktır. Oya hanıma ve programda emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi. Program sonunda İKÇÜ Medya Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nazım Ankaralıgil, Oya Eren’e üniversite ve öğrenciler adına teşekkür belgesi ve çiçek verdi.  


Toplam 8
Başa Dön